Analýza Pavla Ryby o aktuálním vývoji na trhu s drahými kovy. Proč cena zlata ještě nevystřelila vzhůru, přestože podmínky v ekonomice jsou pro to nejpříznivější za několik dekád?
Letošní rok je pro ceny drahých kovů jako horská dráha. Po vypuknutí války na Ukrajině dokonce zlato krátkodobě otestovalo historická maxima ze srpna 2020, aby potom část svých zisků odevzdalo. Pojďme se krátce podívat na stávající vývoj, jeho příčiny a na výhled do budoucna.
Od března letošního roku, kdy zlato dosáhlo maxima okolo ceny 2 070 USD za unci, jeho hladina prošla významnou korekcí až k ceně kolem1 680 USD. Mnohé tento vývoj překvapil, zejména když čelíme největší inflační výzvě od konce sedmdesátých let minulého století. Marek Brávník k tomuto tématu pro vás připravil video komentář, kde vysvětluje, co se děje na papírovém trhu s cenou drahých kovů. Krátce se můžeme o příčinách tohoto vývoje zamyslet i zde.
Zlato je lakmusovým papírkem, který ukazuje, jak moc je finanční systém zdravý, stabilní, jak silná je ekonomika a především jak zdravé máme stávající peníze nebo jak moc jich centrální banky zneužívají pro vytváření inflace. Dlouhodobě nelze zlato podvést, ale krátkodobě lze s jeho cenou manipulovat. Pokud si uvědomíme funkci tohoto „lakmusového papírku“ ve finančním systému, je dokonce pochopitelné, že s cenou zlata velké systémové banky občas manipulovat musí, aby se neukázalo, že „král je nahý“. A přesně toho jsme svědky v letošním roce. Krátce si to shrňme.
Svět čelí nejvyšší inflaci za 40 let. Vypukl nejvážnější válečný konflikt od druhé světové války v Evropě. Ekonomika je oslabena více než dvouletou pandemií covidu. Evropská a americká ekonomika stojí na prahu recese. A právě vysoká inflace ztěžuje pozici centrálním bankám, které by potřebovaly ekonomiku stimulovat, aby zajistily další nepřetržitý růst ekonomiky a díky tomu napomohly k udržitelnosti dluhů států, firem i občanů, ale stimulovat nyní nemohou, protože předchozími kroky nastartovaly obrovskou inflaci. A aby toho nebylo málo, čelí výzvám jako Green Deal a energetické krizi.
V tomto prostředí by měla cena zlata doslova vystřelit vzhůru. Na volném, nemanipulovaném, trhu by k tomu také došlo. Jenom pro zajímavost, trh s fyzickými kovy v roce 2022 explodoval a poptávka po fyzickém zlatě (ne papírových příslibech) je historicky rekordní. Ale jak jsme již mnohokrát vysvětlovali, cena drahých kovů se tvoří na papírovém trhu s kontrakty, které z velké části nejsou kryty fyzickým kovem. Díky tomu mohou velké systémové banky navyšovat nabídku papírového zlata a stříbra a tím zastavovat jeho další růst, nebo pokud jejich nabídka bude opravdu masivní, mohou dokonce způsobit dočasný pokles ceny. A přesně k tomu dochází v posledních měsících.
Je to pochopitelné, jednali bychom na jejich místě stejně. Pokud by totiž cenu zlata nemanipulovaly a cena zlata by plynule rostla spolu s nabídkou peněz, inflací, riziky, byla by v současnosti cena zlata reálně klidně dvojnásobná, tedy okolo 4 000 USD. Investoři a držitelé peněz by se začali zbavovat klesajících akcií, peněz na účtech, které jim likviduje inflace, a utíkali by do bezpečí žlutého kovu. Tím by docházelo k oslabování finančního systému a narušování jeho stability. Velmi dobře chování těchto bank zachycuje graf, kde je zobrazen celkový finanční objem krátkých pozic na trhu s drahými kovy.
Dlouhodobě objem krátkých pozic, tedy spekulací na pokles ceny, v praxi prodejů papírových kontraktů, ve 4. kvartále kalendářního roku dosahuje okolo 50 mld. USD na komoditní burze COMEX. Ale na grafu vidíme, jak v 1. čtvrtletí roku 2022 vyrostl objem krátkých pozic na neuvěřitelných 500 mld. USD. Velké banky prodaly papírové zlato a stříbro za 500 mld. USD, aby zabránily jeho nárůstu. Bylo jim totiž jasné, že kdyby to neudělaly, ceny zlata a stříbra by nyní byly pravděpodobně násobně vyšší než na konci roku 2021. Objem prodejů byl dokonce tak agresivní, že nejenže zastavil růst ceny, ale dokonce způsobil její snížení. Na tomto poklesu samozřejmě vydělaly ohromné peníze.
Dobrou zprávou však je, že vše nasvědčuje tomu, že je tato korekce již na svém konci. Cenu zlata totiž stlačily na technický support na úrovni okolo 1 670 USD (viz 5letý graf zlata). Další manipulace ceny dolů by již byla pro ně příliš nákladná a zbytečná. Navíc nyní mohou tito hráči profitovat z budoucí rostoucí ceny drahých kovů.
Domníváme se, že jsme již na konci této korekce také proto, že USD v očekávání rostoucích sazeb vyrostl na svá 20letá maxima. A silný dolar většinou znamená slabší zlato a naopak. Americká ekonomika však vstupuje do recese a velmi pravděpodobně již tento podzim americký FED přestane zvyšovat sazby, aby podpořil ekonomiku v recesi. Tím USD začne oslabovat, což potlačí cenu drahých kovů nahoru. Velké banky se na tomto vývoji nákupy zlata a stříbra samozřejmě vyvezou. Nasvědčuje tomu i vývoj z posledních obchodních dnů v červenci, kdy zlato přidalo od minim na úrovní 1 670 USD téměř 100 USD na cenu 1 762 USD. U stříbra byl nárůst během pouhých dvou obchodních dnů o více než 7 %.
S tím, že velké banky podržely systém a stlačily ceny drahých kovů krátkodobě dolů, nemůžeme nic udělat. Můžeme však této příležitosti využít a podobně jako tyto banky můžeme nakoupit drahé kovy za tyto „výprodejové“ ceny, a profitovat tak z budoucího růstu, který nás čeká. Potíže s inflací přetrvávají, energetická krize jen tak neskončí. Recesi ekonomiky se již téměř nelze vyhnout a je velmi pravděpodobné, že centrální banky, jen jak inflace trochu opadne, začnou znovu stimulovat. Budou dále znehodnocovat již existující peníze. Proto využijme této příležitosti a budujme svá portfolia v drahých kovech.
Postupný růst cen drahých kovů budou muset banky připustit, ale skokový panický růst cen pochopitelně musí brzdit, aby udržely finanční systém pohromadě. Americký dolar velmi pravděpodobně již svého maxima dosáhl a jeho následné oslabování bude přát rostoucím cenám drahých kovů. Tým Golden Gate pro vás bude v tomto období silným partnerem. Věříme, že vám pomůžeme zajistit vaše portfolia i majetek proti budoucím výkyvům či znehodnocení.
Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.
Od založení skupiny Golden Gate je pro nás důležité být tu pro vás osobně. Proto jsme vybudovali silnou síť poboček po celé České republice, kde nás můžete navštívit a prodiskutovat či sjednat naše produkty. Některé naše kanceláře fungují zároveň jako prostor pro bezpečné vyzvednutí kovů a jejich budoucí výkup. Přijďte se k nám přesvědčit, že vlastnit drahé kovy, investiční fondy a bitcoin může opravdu každý.
Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií. Uvedené údaje jsou za celou skupinu Golden Gate.
korun jste
s námi již
investovali
spokojených klientů
chráníme vaše úspory
poboček po celé ČR a SR