Diváci Vyšehradského fóra položili našim vystupujícím řadu doplňujících dotazů k tématům jejich přednášek či ohledně investic a vývoje ekonomiky. Na všechny otázky se v průběhu večera nedostalo, proto vám zde přinášíme odpovědi Štěpána Pírka a Pavla Ryby na to, co vás nejčastěji zajímalo.
Článek si můžete poslechnout také v audioverzi.
Posledních x let slýchám o nafukující se bublině a případné krizi. Zažili jsme covid, válku na Ukrajině, krachy bank v USA, Izrael, proč se stále nic neděje?
Uvádíte příklady toho, že se právě něco děje – válka na Ukrajině a v Izraeli. Přidejme největší inflaci za posledních 30 až50 let (záleží, kam se díváme), pád „bezrizikových“ dlouhodobých státních dluhopisů o více než 50 %, tři z pěti největších krachů amerických bank v historii… Neočekávám nějaký „konec světa“ nebo „armageddon“ přes noc, ale prožíváme a budeme prožívat velmi náročné období související především s koncem dlouhodobého dluhového cyklu, které významně mění a ještě po nějakou dobu bude měnit životy nás všech. Jako vždy v historii k lepšímu.
Je dobrý nápad investovat u jedné společnosti do více aktiv, například u Golden Gate do komodit a nyní do připravovaných fondů? Neporušuji tím pravidlo diverzifikace?
Dobrý nápad to je a diverzifikaci to neporušuje. Rizikové by to například bylo, pokud by společnost Golden Gate byla v pozici vašeho dlužníka, podobně jako je to v bance nebo v případě půjčky. Pokud váš dlužník zkrachuje, máte problém. Když koupíte fyzické zlato nebo jiné kovy, můžete si je vyzvednout a vazba na toho, kdo vám ho prodal, není žádná. I v případě připravovaných fondů je váš majetek zcela oddělen od společnosti Golden Gate, tedy fond je vlastně sdružení majetku investorů a peníze a cenné papíry takového fondu jsou ve správě bank a pod kontrolou depozitáře (banka), administrátora (nezávislá firma), auditora a ČNB.
Proč v populaci převládá odpor k investování a strach vůbec začít? Vždyť stejně jako se cvičením je nejdůležitější udělat první krok.
Přesně jak píšete, je to jako se cvičením, hubnutím, přestáváním kouřit a jinými předsevzetími. Naše psychika je těžký protivník a neusnadňuje nám to. Další faktor je nízké finanční vzdělávání dětí i dospělých. Jsem rád, že Golden Gate svou dlouhodobou publikační činností v médiích, přednáškami, semináři, konferencemi a řadou knih významně přispívá k tomu, aby se tento stav zlepšil.
Co byste poradil někomu, komu klepe na dveře plnoletost, co může udělat proto, aby byl schopný se o sebe do budoucna postarat a dosáhnout na finanční nezávislost.
Vzdělávat se, zvyšovat svoji hodnotu na trhu práce a část vydělaných peněz ušetřit a investovat. Právě spoření a investování je klíč. Viděl jsem kolem sebe lidi, kteří měli mnoho let nadprůměrné příjmy a dnes si musí půjčovat. A také jiné, kteří vydělávali mnohem méně a těm prvním dnes půjčují. Rozhodnutí, do jaké skupiny se chceme zařadit, je na každém z nás.
Nemůže se stát, že když jsou ceny drahých kovů na historických maximech, že už dál neporostou? I když světová ekonomika bude kolísat?
Může se to stát, ale není to moc pravděpodobné a nevsadil bych si na to. Jsme na konci dlouhodobého dluhového cyklu, zadlužení vlád, firem i obyvatel je vůči velikosti ekonomiky (schopnosti splácet) rekordní. V covidu a době záporných úroků se situace dále zhoršila a dostala do extrému. V situaci, kdy stát kontroluje tvorbu peněz, došlo v historii bez výjimky k řešení obdobné situace výrazným znehodnocením peněz. Drahé kovy nám umožňují se proti této záměrné státní politice bránit.
Co se stane v ČR, pokud by svět znovu zažil finanční krizi jako v roce 2008?
Česko je malá otevřená ekonomika a je velice citlivá na vývoj v dalších zemích. V případě velkých globálních ekonomických těžkostí takové ekonomiky prudce zpomalují, jejich měna výrazně oslabuje.
Je vhodné, aby mladí lidé zakládající rodinu investovali x tisíc Kč měsíčně i v době, kdy šetří na vlastní bydlení? Tedy velký výdaj v následujících pár letech…
Sám jsem to zažil a není to snadné. Pomůže finanční plánování. Šetřit si na vlastní byt nebo dům nepovažuji za automaticky správné řešení. Nemovitost je jedno z aktiv, poměrně konzervativní, ale ne tolik výnosné. Navíc nemovitost, ve které bydlíme, je pasivum, nikoliv aktivum, které nám nese výnos. Historicky například akcie nesou v průměru za 100 let kolem 9 %, nemovitosti zhruba polovinu. Může se ukázat, že bydlet v nájmu a vytvořit si diverzifikované investiční portfolio (včetně nemovitostí), je do určité doby rozumnější varianta. Dnešní investiční nástroje toto umožňují již od tisícikorun.
Ohrozí splasknutí dluhové bubliny portfoliove složení: 50 % akcie (Amerika, Evropa) rozdělené do více sektorů, 40 % fyzické zlato a stříbro a 10 % BTC?
Odbourání enormních dluhů v souvislosti s koncem dluhového cyklu může mít jak inflační, tak deflační podoby a fáze. Proto je vhodné mít velice diverzifikované portfolio do mnoha aktiv, které v jakýchkoli podmínkách ochrání hodnotu a zajistí přiměřený výnos. Takové portfolio by kromě vámi uvedených aktiv mělo obsahovat hotovost, dluhopisy, nemovitosti a případně další alternativní aktiva.
Jak se díváte na akciový trh v horizontu 10 až 20 let?
Ze své podstaty poskytuje akciový trh dlouhodobě nejvyšší výnos ze všech aktiv. To neznamená každý rok, dokonce ani každé desetiletí. Budoucí výnos téměř každého aktiva je funkcí dvou proměnných: jaký roční výnos aktivum nese (například zisk, úrok, dividendu, nájem) a za jakou cenu toto aktivum (budoucí peněžní toky) koupíme. Čím koupíme za vyšší cenu, tím je budoucí výnos nižší. Aktuálně jsou akcie podle mnoha hlavních používaných ukazatelů poměrně drahé.
Co si myslíte o sílícím ekonomickém uskupení BRICS. Je to případná hrozba, nebo naopak šance na ekonomické oživení v rámci spolupráce?
Svět se stává multipolární. Absolutní dominance Spojených států, která probíhá od konce druhé světové války, ustupuje. Tento trend vnímám spíše jako riziko pro stabilitu a bezpečnost. Byly to právě otevřenost a spolupráce v období globalizace od devadesátých let minulého století, které umožnily mnoha lidem a národům zvýšit svoji životní úroveň. Bariéry obchodu a vztahů, které se v posledních letech vztyčují, jdou opačným směrem. Spojené státy americké mnoho let využívaly svoji výhodu a spotřebovávaly mnohem více zboží, než vyráběly, když jako protihodnotu poskytovaly své státní dluhopisy. Tento princip se chýlí ke konci, a to prosperitu USA sníží. Spojené státy vykazují deficit platební bilance, deficit státního rozpočtu a výrazně negativní čistou investiční pozici. Čína po konci mnohaletého růstu taženého investicemi do infrastruktury hledá svůj další motor růstu, nový ekonomický model. Do toho má velký demografický problém, počet obyvatel se v Číně snižuje. Historie ukazuje, že když má země velké vnitřní problémy, vede to často k externím konfliktům.
Vaše přednáška Jak vždy investovat ziskově byla jiná, než na jaké jsme obvykle na Vyšehradském fóru zvyklí. Proč jste vybral právě toto téma?
Vyšehradské fórum je ekonomická a investiční konference. A statistika je neúprosná. Nejvíce peněz v životě vyděláme prací či podnikáním, menší část investováním. Lidé sem nechodí ptát, co udělat s 20 000 korunami, kam bych je dal, aby co nejvíce vydělaly. A hledají zaručené pecky. Nějaký zázrak, jak to hodně rozmnožit. A pak podstupují rizika a často o peníze přicházejí. Tyto peníze by měli investovat do sebe, aby si zvýšili kompetence a díky tomu dlouhodobě vydělávali mnohonásobně více, než je jejich volných 20 000 Kč. Moje přednáška byla úvodem do velmi rozsáhlého semináře na www.socrato.cz, kde lidé mohou zásadně zvýšit své kompetence, nastavení myšlení, dovednosti, efektivitu a výkon, kdy je reálné, aby během velmi krátké doby vydělávali měsíčně klidně o oněch 20 000 Kč více. Kdyby tedy člověk investoval 20 000 Kč do sebe, do toho, aby zvýšil svoji přidanou hodnotu na trhu práce, tak za rok by vydělal 20 000 × 12 měsíců, tedy 240 000 Kč ročně navíc. Což je zhodnocení ročně o 1 200 %. Navíc se člověk vyhne zcela tržnímu riziku, má vše plně pod kontrolou a už je na něm, co s těmito penězi udělá. Pokud by si za polovinu zvýšil životní úroveň a druhou polovinu, tedy 10 000 Kč diverzifikovaně investoval, tak v dlouhodobém horizontu se díky správně investovaným 20 000 Kč na počátku stane dolarovým milionářem.
Když se všichni schopní lidé stanou OSVČ a začnou podnikat, jak radíte, kdo potom bude pracovat pro ty podnikatele? Není pak limitem dostupný potenciál zaměstnanců?
Být podnikatelem není snadné a není to pro každého. Každý po tom také netouží. Takže je vlastně správně, že mnozí chtějí být zaměstnanci. Podnikatelé je potřebují. Spíše by to měla být symbióza. Potřebují se obě skupiny navzájem. Jinak má přednáška tom, že jenom podnikání je správně. Mám zpětnou vazbu od zaměstnanců, kteří tam byli, že si sami našli ve svém zaměstnání prostor, kde se zlepšit, rozvinout a i v zaměstnání vydělat více peněz. Nicméně mají mnohem více limitů, než kdyby se rozhodli podnikat. Seminář Jak znásobovat své příjmy je prospěšný pro všechny skupiny, které se pohybují na trhu práce, všem může pomoci.
Pokud mi je 20let, mám maturitu, rok jsem byl nyní zaměstnancem, je to ideální čas začít podnikat a investovat?
To se nedá říct takto jednoduše. Já nevím, jakou má ten daný člověk povahu, zkušenosti a kompetence. Nevím, jaké má cíle a vize. Netuším, jak je na tom se svým sebevědomím. Ale obecně si myslím, že si živnostenský list může udělat skoro každý a při práci začít rozvíjet své podnikání, sbírat zkušenosti a hledat cesty, co a jak dělat, kde se zlepšit. Často je dobré se spojit a jít do ověřeného projektu s někým, kdo mi bude v začátku pomáhat. Jinak, investovat bychom měli začít co nejdříve a měli bychom v tom vydržet celý pracovní život. Začít a nepřestat. Pak nás čeká poslední třetina života ve vysokém životním standardu. Věřím, že fondy, které v polovině příštího roku spustíme, našim klientům rozšíří možnosti, jak si své portfolio budovat vedle fyzického zlata, stříbra nebo bitcoinu.
My učitelé pracujeme vzhledem k čím dál rychlejšímu společenskému vývoji 10 až 14 hodin denně a nemáme šanci více vydělat, žít a někdy ani založit rodinu. Co s tím?
Práce učitelů si velmi vážím a respektuji ji. Podobně jako lékařů apod. Tyto profese zamykají lidi do systému a kladou jim velká omezení. Bohužel často nemají tito lidé prostor a možnost si něco vydělávat vedle, bokem nebo rozjíždět si své podnikání. Kdo chce z těchto profesí začít podnikat, ne zřídka musí opustit obor. A zrovna učitelé mají potenciál dosáhnout úspěchu ve vlastním podnikání. Jsou chytří, vzdělaní, systematičtí, metodičtí, dokážou jasně formulovat své vize, cíle a přesvědčení a získat pro ně druhé. Jsou zvyklí se učit, posouvat se a pracovat na sobě. To jsou dobré předpoklady pro rozvoj podnikání. Mám u sebe ve firmě několik bývalých učitelek, které chtěly více svobody, větší příjem a více možností ovlivňovat svoji budoucnost. Dnes již neučí a podnikají s Golden Gate. Většinou tyto změny byly iniciovány narozením dětí, kdy při mateřské rozjely své podnikání a už se po dětech nechtěly vrátit do systému, kde by na své děti i svoji rozjetou firmu neměly dostatek času. Profese jako učitel nebo lékař jsou do značné míry o poslání, které mě buď naplňuje, nebo nenaplňuje, vidím v něm budoucnost, anebo nevidím. Ten, kdo si klade tuto velmi konkrétní otázku, by si měl možná položit jiné. Jak je to dnes, chci to tak dlouhodobě? Vyhovuje mi to? Dá se něco změnit? A pokud ano, mohu tuto změnu iniciovat já sám, tedy mít svůj život pod kontrolou, nebo čekám pasivně na změnu systému, který mi zlepší život (přesněji skutečnou reformu školství, nejen tu na papíře nebo kosmetickou). Při kladení těchto otázek vás možná začnou napadat řešení, která budou vhodná pro vás konkrétně.
Mohl byste říct podrobnější informace o desetihodinovém semináři, který jste zmínil ve své přednášce?
Seminář Jak znásobovat své příjmy je velmi komplexní. Je tam podle mě skoro vše. Zahrnuje to uvědomění si, kde a jak si stojím. Velmi mnoho z našeho úspěchu nebo neúspěchu stojí a padá na našem myšlení, přístupu k sobě a na tom, jaké mám cíle a vize. Je tam mnoho praktických rad, jak si zvyšovat konkrétně své kompetence, kde hledat klíčové body k růstu svého příjmu a jak je rozvíjet. Jeto téměř deset hodin materiálu, kde není hluché místo, spíše než vyjmenovávat, co tam je (skoro vše, co potřebujete), bude kratší vyjmenovat, co tam není.
Ne každý člověk se může stát úspěšným podnikatelem. Jak jinak zvýšit svou cenu na trhu práce?
O tom je celý ten seminář, který moc doporučuji si několikrát projít. Pokud nepracujete pro státní správu, kde je váš plat dán tabulkou a nic se s tím nedá dělat, tak i jako zaměstnanec máte mnoho možností, jak si zvýšit svůj příjem. Pokud doopravdy rozvinete své dovednosti a znalosti, osvojíte-li si nové zručnosti, tak prostě přispějete k lepšímu výkonu firmy, která vás zaměstnává, a můžete otevřít diskusi o navýšení příjmu. Můžete se realizovat mimo stávající zaměstnání „bokem“, někde jinde, jiná činnost či aktivita. Můžete změnit zaměstnavatele, který více ocení to, že se rozvíjíte a pracujete na sobě. V tom semináři je možná dvacet oblastí, na co se zaměřit, jak a kde začít.
Je vhodné, aby mladí lidé zakládající rodinu investovali x tisíc Kč měsíčně i v době, kdy šetří na vlastní bydlení? Tedy velký výdaj v následujících pár letech…
Tady je to velmi tenký led, na který se teď ve své odpovědi pustím. V České republice naznačit, že může být výhodnější celý život bydlet v nájemním a místo toho investovat, je jako odjistit si granát a sednout si na něj. Ale já se do toho pustím, i když vím, že nesklidím u mnohých ovace. Ale čísla a data jsou neúprosná. Není náhodou, že nejbohatší země v Evropě – Švýcarsko – má nejnižší podíl populace bydlící ve vlastním. Naopak nejchudší země mají nejvyšší podíl bydlení ve vlastním. Bydlet ve vlastním je neskutečně nákladné a drahé. Prostě to není jenom o tom, že budete 30 let platit hypotéku a pak budete levně bydlet. Když máte vlastní bydlení, tak jej šperkujete, vylepšujete, kutíte, „investujete“ do svého. To jsou neskutečné peníze, co ve vlastní nemovitosti za 30 let utopíte. Nenávratně, naprosto nelikvidně. Vůbec by se u toho neměl používat výraz, že do svého investujete. Do svého ve skutečnosti utrácíte. Tím, že vás tyto náklady vysávají, tak vy sice jdete do penze s vlastním bydlením, ale pokud vedle toho nemáte naspořeno mnoho milionů, tak budete v penzi živořit a vlastní bydlení vás bude likvidovat na správě a údržbě. Přitom nájemní bydlení je tak levné. Dnes se pohybuje ve velkých městech okolo 2 až 3 % ceny nemovitosti ročně. A teď ta neúprosná matematika, kterou pochopili zejména Švýcaři. Pokud mi širší akciový index, diverzifikovaný fond nese ročně průměrně 8 až 9 % p. a. a bydlení mě stojí 2 až 3 % p. a., kam bych měl investovat? Do pasiva, tedy vlastní nemovitosti, která mi nikdy nic nevydělá a bude ze mě jenom tahat peníze na správu a údržbu, a nebo do investice, která mi nese 3krát vyšší výnos? Kde budu dlouhodobě a udržitelně bohatnout? I kdybych ročně z fondu 3 % výnosu odprodal, abych měl na nájem, tak mi tam pořád zůstává 6 %, o které dále bohatnu. V mé prezentaci jsem ukazoval, co udělá investice 10 000 Kč po dobu 40let do fondu s výnosem 9 % p. a. Složené úročení, výnos je fantastická věc. Na konci mám naspořeno přes 42 milionů Kč, ročně mi toto portfolio vydělává necelé 4 miliony korun na víc. Tomu říkám bohatý penzista. A ať klidně bydlí v nájemním, ze svých přes 300 000 Kč měsíčního příjmu si může dovolit platit nájem klidně 50 000 Kč měsíčně a pořád se bude mít dobře. Takže investiční matematika je neúprosná. Na jedné straně 2 až 3 % nákladů na bydlení, na druhé straně 8 až 9 % výnos. Švýcarům se nedivím, mají finanční gramotnost na mnohem vyšší úrovni než my.
Proč se zlato a stříbro nechová podle standardních pouček a nezohledňuje inflaci, která byla na 20 %?
Mnozí jsme očekávali vyšší nárůst v tomto období, než zlato předvedlo. Zlato ale neklesalo, jenom rostlo méně, než jsme si přáli. Má to dvě příčiny. Jednak čelíme velmi vysokým sazbám v ekonomice, které konkurují zlatu. V tomto prostředí je vlastně zlato velmi silné, protože neklesalo, ale dokázalo růst. Až začnou sazby klesat, velmi pravděpodobně sílu zlata naplno ucítíme. A potom druhou příčinou je to, že cena zlata a stříbra je manipulována na burzách velkými hráči. Opakovaně platí velké pokuty udělené komisí pro obchodování s cennými papíry. Je to logické, když vidíte, jak v posledních dvou letech skokově vzrostly nákupy zlata centrálních bank a velkých hráčů, tak je logické, že chtějí kupovat za levno, a ne draze. Proto si radši zaplatí pokutu za zmanipulování ceny a za nižší ceny si naplní trezory pojistkou ve formě fyzického zlata. Až toho budou mít dost, přestanou cenu manipulovat a vydělají na tom. Je to pouze otázka času, kdy pustí cenu zlata nahoru. Tedy ne jestli k tomu dojde, ale kdy tomu tak bude.
Má větší potenciál růstu zlato, nebo bitcoin?
Zlato a bitcoin jsou v mnohém odlišná aktiva a nelze je srovnávat. Není to postaveno: zlato, nebo bitcoin, ale spíše zlato a bitcoin. Ze své podstaty je bitcoin násobně volatilnější než zlato, takže potenciál výnosu je v něm vyšší. S tím se ale pojí významně vyšší rizika.
Proč je v portfoliu Golden Gate možnost investovat do něčeho, jako je ethereum?
Rozhodli jsme se tak proto, že po tom naši klienti volali a přáli si to. Ethereum je něco z cela jiného než bitcoin, ethereum nejsou peníze. Tyto produkty si nekonkurují. Ethereum má ohromný potenciál z hlediska rozvoje decentralizovaných aplikací v kryptosvětě. Je platformou. A může přinést klientům nemalý zisk. Nese sebou však ještě mnohem více rizik než bitcoin, tak naše doporučení je investovat do něj 20 % toho, co vlastníte v bitcoinu. Pokud tam má být optimálně do 5 % portfolia, tak na ethereum připadá 1 % celkového majetku. Toto aktivum určitě není pro každého.
Nechte si nezávazně poradit, rádi vám pomůžeme. Napište nám a my se vám v nejbližší době ozveme.
Od začátku Golden Gate je pro nás důležité být tu pro vás osobně. Proto jsme vybudovali silnou síť poboček po celé České republice, kde nás můžete navštívit a poradit se s našimi certifikovanými poradci. Některé naše kanceláře fungují zároveň jako prostor pro bezpečné vyzvednutí kovů a jejich budoucí výkup. Přijďte se k nám přesvědčit, že vlastnit drahé kovy a bitcoin může opravdu každý.
Pro ochranu vašich úspor si zvolte důvěryhodného partnera s historií
korun jste
s námi již
investovali
spokojených klientů
chráníme vaše úspory
poboček po celé ČR